جلسه هم‌اندیشی مشکلات فروشندگان تلفن همراه ساری برگزار شد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مازند اصناف، رضا پلنگ افکن رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه ساری در این جلسه با اشاره به اجرای طرح ریجستری گوشی‌های همراه از ابتدای مهرماه در ساری گفت: ما از مسئولان اجرایی مهلت زمانی می‌خواهیم تا نسبت به ساماندهی کالاهای موجود در واحدهای صنفی اقدام کنیم.


وی به عدم تناسب تعرفه مالیاتی اداره مالیاتی و واحدهای صنفی فروش موبایل اشاره و تصریح کرد: با توجه به این نکته که سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان درصد سود واحدهای خرده فروش تلفن همراه را 7 درصد و واحدهای عمده را 3 درصد تعیین کرده اما به علت وجود بازار رقابتی واحدهای صنفی با 2 تا 3 درصد سود گوشی‌ها را به فروش می‌رسانند و این در حالی است که سازمان اقتصاد و دارایی ضریب سود مالیاتی واحدهای صنف فروشندگان موبایل را 12 تا 14 درصد محاسبه می‌کند.

هر کسی که در ساری زندگی کند و حداقل یکبار کارش به موبایل فروشی یا تعمیرات موبایل افتاده باشد بدون شک نام رضا پلنگ افکن را شنیده است.مردی که بسیاری از اهالی ساری مخصوصا آن ها که کمی سن و سالی ازشان گذشته به خاطرش دارند و شاید اولین گوشی تلفن همراه خود را نیز از وی خریده باشند. او سال هاست که در زمینه ی تلفن های ثابت و همراه فعالیت می کند و اعتباری را در این صنف به نامش بخشیده. پدر و پدربزرگش نیز از کارمندان مخابرات ساری بودند، به گفته ی خودش تلفن های مغناطیسی ساری را در ذهن دارد وقتیکه به همراه پدر به محل کارش می رفت. بعد از آن مرکز خودکار تلفن ساری با یک هزار خط تلفن به راه افتاد که تا سال 57 این تعداد به 6 هزار خط رسید. در سال 58 پدرش که تازه بازنشست شده بود تصمیم گرفت تا در خیابان قارن فروشگاه تلفنی احداث کند. به گفته ی آقای پلنگ افکن فروشگاه تلفن آنها یکی از اولین ها در مازندران بود و خود او هم از کودکی در آن کار می کرد. از بدو ورود تلفن همراه در ایران نیز خانواده ی مخابراتی پلنگ افکن بیکار ننشست و رضا پلنگ افکن به همراه برادرش محمد اولین فروشگاه تلفن همراه ساری را بازگشایی کردند.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه مرکز استان با تاکید بر این مطلب که وقتی گوشی و کالاهای جانبی تلفن همراه از مبادی قانونی وارد کشور نمی‌شوند و ما برای ارتزاق روزمره مجبور به خرید کالاهای قاچاق هستیم، افزود: ما قطعا با قاچاق کالا مخالفیم اما وقتی تولیدات داخلی و خدمات پس از فروش نمایندگی‌‌ها پاسخگوی نیاز مشتریان نیست، ما مجبور به تهیه قطعات برای مشتریان از بازار تهران هستیم که بعضا این کالاها قاچاق هستند.

پلنگ افکن اضافه کرد: با افتخار می گویم بزرگترین کاری که صنف ما انجام داده ، اشتغالزایی برای جوانان تحصیل کرده ی جویای کار است. اکثر این جوانان تحصیلات دانشگاهی دارند و با هزار آرزو وارد این شغل شده اند.حداقل در هر واحد صنفی 2 الی 3 نفر مشغول به کار هستند که اگر دولت فکری به حال این بازار نکند آن ها هم تعطیل و به قشر بیکار جامعه اضافه خواهند شد. از مسئولین درخواست دارم تا نگاه ویژه ای به این مسئله داشته باشند.

وی در ادامه افزود: از مسئولین می خواهم کمی اوضاع سایت های فروش را سامان بدهند و روی قیمت خرید و فروش آنها و مقدار سودی که می گیرند نظارت خاصی اعمال نماید. اگر این بازنگری اتفاق نیفتد صنف ما دچار بحران خواهد شد.

او یکی دیگر از راه های کمک دولت به این صنف را ارائه تخفیفات در زمینه بیمه به شاغلین این رشته دانست تا همه بتوانند از خدمات بیمه ای استفاده کنند. رضا پلنگ افکن بازه سنی اکثر افراد شاغل در واحد های صنفی این رشته را زیر 30 سال دانست و تکرار کرد: به دلیل زیر قیمت فروشی سایت ها ، خیلی از واحد های صنفی ما که همین جوانان در آن کار می کنند مجبور به فروش زیر قیمت می شوند و همین نقطه ی شروعی است بر تعطیلی این کسب و کار جدید و پر اشتغال. مثالی بین فروشندگان وجود دارد که می گوید موبایل مثل آتشی در کف دست شماست و باید زود آن را رد کنید، از آنجا که این تکنولوژی هر روز در حال آپدیت شدن و پیشرفت و تغییر است هر روز قیمت آن متغیر است برای نمونه وقتی شرکتی مثل سامسونگ از گوشی های جدیدش رونمایی می کند ، هنوز به ایران نرسیده قیمت مدل های قبلی می شکند و پایین می آید. بعضی اوقات هم قیمت بعضی مدل ها در بازار جهانی پایین می آید که باعث ضرر فروشندگان می شود.

دیدگاه‌ها 0

ارسال دیدگاه

*
*